М.Әуезовтың "Көксерек" повесіне сатылы- кешенді талдау тақырыбында ашық сабақ / Открытый урок на тему поэтапного комплексного анализа повести М. Ауэзова "Лютый" » КГУ «Общеобразовательная школа №64 имени 73 Гвардейской Краснознамённой Сталинградско- Дунайской стрелковой дивизии» Управления образования города Алматы
Алматы қаласы
білім басқармасының
№64 жалпы білім беретін мектеп
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Қабылдау бөлімі :
+7(727) 2-46-18-28
Есепші бөлімі:
+7(727) 2-45-64-55
Нашар көрушілер
нұсқасы
» » М.Әуезовтың "Көксерек" повесіне сатылы- кешенді талдау тақырыбында ашық сабақ / Открытый урок на тему поэтапного комплексного анализа повести М. Ауэзова "Лютый"
13
март
2024

М.Әуезовтың "Көксерек" повесіне сатылы- кешенді талдау тақырыбында ашық сабақ / Открытый урок на тему поэтапного комплексного анализа повести М. Ауэзова "Лютый"

Қазақ тілі мен әдебиеті пән ӘБ  онкүндігі  аясында 8 «Г»  сынып оқушыларымен 
М.Әуезовтың "Көксерек" повесіне сатылы- кешенді талдау  тақырыбында қазақ тілі мен  әдебиеті  пәнінен  ашық сабақ өтті.    Пән мұғалімі: Алишева  Гульнара Нуркуатовна.
Сабақтың мақсаты: М.Әуезовтың "Көксерек" повесіне сатылы- кешенді талдау жасау, идеясы мен тақырыбын анықтау.  Сабақ барысында  оқушыны өз бетінше ізденуге бағыттайтын тапсырмалар беріліп, сабақ бейнелеу өнері, орыс тілі, тарих пәндерімен байланыстырыла өтті. Оқушылар  повесть желісін комикстер арқылы бейнелеп, кейіпкерлерге мінездеме берді.  Автор орнында болған жағдайда  оқиға желісіне қандай өзгерістер енгізер едім? Құрмаштың өліміне кім кінәлі?-   деген толғаныстарымен бөлісе отырып, табиғат пен адамзат арасындағы психологиялық шиеленістің ақырының қандай жағдайға әкелгенін, табиғатқа шамадан тыс қол сұғудың адамзат үшін жақсылықпен аяқталмайтынын тұжырымдады. Повесть әлем жазушыларының түз тағысы  туралы жазылған шығармаларымен салыстырыла талданды.

***

В рамках декады казахского языка и литературы в  8 " Г " классе прошел открытый урок казахского языка и литературы на тему поэтапного комплексного анализа повести                        
М. Ауэзова "Лютый". Учитель-предметник - Алишева Гульнара Нуркуатовна.
Цель урока: поэтапно - комплексный анализ повести М. Ауэзова "Лютый", определение идеи и темы. В ходе урока были даны опережающие задания, направленные на поисково - исследовательскую работу  учащихся.  Урок был интегрирован с изобразительным искусством, русским языком и литературой, историей. Учащиеся показывали сюжетную линию произведения через комиксы и давали характеристику героям повести. Дети делились своими размышлениями о том, какие изменения они бы внесли  в сюжетную линию если бы были   автором.  Обсудили о том, к чему привела психологическая напряженность между природой и человечеством и,  что чрезмерное вторжение человека в природу не закончится добром ни для кого. В ходе анализа повести были приведены примеры из произведений писателей мира об отношениях между обитателями дикой природы и человечеством